سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 12 آذر 1399
  • 97/12/22 - 10:38
  • 739
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

مطالبه‌گری علمی میان دانشجویان کشور رونق گرفت

تشکیل انجمن‌های علمی مغز و شناخت در دانشگاه‌های کشور یکی از اقدامات ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی است تا به واسطه آن شاهد ارتقاء و ترویج حوزه شناختی میان دانشجویان باشیم.

تشکیل انجمن‌های علمی مغز و شناخت در دانشگاه‌های کشور یکی از اقدامات ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی است تا به واسطه آن شاهد ارتقاء و ترویج حوزه شناختی میان دانشجویان باشیم.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با گذشت بیش از 20 سال از تاسیس انجمن های علمی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت می توان گفت که این تشکل قوی ترین تشکل دانشجویی موجود در دانشگاه های سراسر کشور است که اهداف علمی را دنبال می کند. وجود بیش از 3 هزار انجمن علمی و دانشجویی خود تایید کننده این موضوع است.

این انجمن ها با هدف تقویت خلاقیت، افزایش سطح مشارکت و روح همکاری و فعالیت گروهی میان دانشجویان تشکیل شده اند و در حال حاضر پایگاه بزرگ تبادلات علمی و کسب تجربیات علمی و اجرایی به حساب می آیند. همچنین زمینه های لازم برای ورود دانشجویان به بازار کار، صنایع و اصناف مرتبط را ایجاد می کنند. علاوه بر این انجمن ها روح مطالبه گری و پرسش گری علمی را در دانشجویان نهادینه می کنند که این خود گام نخست برای گسترش مرزهای علم است.

 

از این رو ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال آن برآمد که از این بستر دانشجویی در راستای ترویج و گسترش علوم شناختی و آموزش تخصصی دانشجویان استفاده کند. این ستاد با برگزاری جلسات مشترک با معاونت فرهنگی وزارت علوم و وزارت بهداشت آیین نامه حمایت از تاسیس و فعالیت انجمن های علمی و دانشجویی مغز و شناخت را در اردیبهشت ماه 96 تصویب کرد. براساس این آیین نامه دانشجویان در حال تحصیل در رشته های مرتبط با علوم و فناوری های شناختی می توانند با توجه به ضوابط وزارتخانه ها درخواست خود مبنی بر تشکیل یک انجمن مغز و شناخت را به کمیته حمایت و نظارت بر فعالیت انجمن های علمی دانشگاه خود ارسال کند و پس از بررسی و تشکیل در قالب آیین نامه های موجود فعالیت خود را آغاز کنند.

 

این آیین نامه میزان حداقل فعالیت و چهارچوب کلی فعالیت انجمن برای روشنگری مسیر پیش رو به دانشجویان ارائه کرده است. اما این به معنای ایجاد محدودیت در میزان و نوع فعالیت انجمن ها نیست و دانشجویان می توانند ایده ها، طرح ها و برنامه های خود را از طریق سایت ستاد ثبت کرده و حمایت های لازم را دریافت کنند.

البته با توجه به اهمیت توانمندی فعالیت بین رشته ای در حوزه علوم شناختی ستاد اولویت خود را بر تشکیل انجمن هایی گذاشته است که اعضای خود را از میان دانشجویان رشته های مختلف انتخاب کنند. همچنین انجمن های مرتبط موجود می توانند با تشکیل زیرشاخه مغز و شناخت از حمایت های آیین نامه بهره مند شوند.

 

فعالیت هایی که به عنوان حداقل سطح فعالیت در آیین نامه قید شده است عبارت است از: برگزاری یک سمینار ترویجی به مدت حداقل دو ساعت و حداقل 50 شرکت کننده، برگزاری کارگاه آموزشی به مدت حداقل 8 ساعت و با شرکت حداقل 20 نفر، انتشار ویژه نامه در حوزه علوم شناختی، تشویق دانشجویان کارشناسی به نگارش پایان نامه ها و پژوهش های عملی – انفرادی خود در حوزهع علوم و فناوری های شناختی، برگزاری کمپین و فعالیت نوآورانه در هفته آگاهی از مغز. پس از تصویب این آیین نامه بیش از 30 انجمن در وزارت خانه های مذکور تشکیل شده است.

انتهای پیام/25

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 42952
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت