بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و دستیار توسعه زیست‌بوم نواوری حوزه انرژی از پایتخت انرژی ایران

در سفری یک روزه دستیار توسعه زیست‌بوم نوآوری حوزه انرژی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور را در بازدید از پایتخت انرژی ایران (عسلویه) همراهی نمود. در این سفر طرح های شرکتهای دانش بنیان ایرانی که در واحدهای بهره برداری مورد استفاده قرار گرفته است مورد بازدید قرار گرفت.

دکتر ستاری با همراهی زینب حمیدزاده دستیار توسعه زیست‌بوم نوآوری حوزه انرژی معاونت علمی، در آغاز سفر یک روزه خود به جنوب استان بوشهر، نخست دو رونمایی فناورانه بومی داشت. یکی کمپرسور سانتریفیوژ هوایی ابزار دقیق در پالایشگاه‌های دوم و سوم شرکت مجتمع پارس جنوبی و دیگری الکترولایزر آب دریا که کار کلرزنی آب مصرفی پالایشگاه‌های یک تا پنجم مجتمع پارس جنوبی را انجام می دهد.

به گفته باغبان؛ مجری کمپرسور دوم: یکی از کمپرسورهای بسیار پیچیده این پالایشگاه است، با اعتبار یک و نیم میلیارد تومان و بعد از یک سال و نیم با توانمندی داخلی شرکت‌های دانش‌بنیان و همکاری مشترک با وزارت نفت به موفقیت به پایان رسید.

همچنین طرح دوم که مشمول تحریم‌ها شده بود با اعتبار 372 میلیون تومان به دست متخصصان کشورمان بازطراحی و ساخته شده است.

همچنین با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عملیات اجرایی واحد ۲۰ هزار تنی تولید کک سوزنی در پتروشیمی تخت جمشید آغاز شد. کک سوزنی در صنعت فولاد کاربرد دارد.

به گفته سبحانی؛ مجری طرح: هزینه تمام شده پروژه، چیزی که ما برآورد کردیم، ۲۰۰ میلیارد تومان است و ۱۰ میلیون یورو برای فاز اول آن، ۱۰ هزار تنی هست که ان‌شاالله آن هم تامین بودجه شده، کارهایش را داریم انجام می‌دهیم که کار را شروع کنیم. در مدت حداکثر یک سال.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همچنین از چند واحد پتروشیمی مستقر در پارس جنوبی بازدید کرد.کلمات کلیدی

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان