ولادت حضرت معصومه (ع)
جهش تولید
امروز : یکشنبه 23 خرداد 1400
  • 1400/03/19 - 15:38
  • 100
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

صنف کاشی و سرامیک صاحب کانون دانش‌محور شد

با توجه به استقبال صنوف مختلف از ایده تشکیل کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار، نخبگان و تجار حوزه سرامیک و کاشی وارد مراحل نهایی تاسیس کانون و آغاز فعالیت‌های اجرایی شدند.

اعضای مجمع عمومی، با حضور عبدالرضا مجدالدین مدیرکل دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار  معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، جلسه انتخابات اعضای هیأت مدیره و بازرسی کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار سرامیک و کاشی را برگزار کردند.

مدیرکل دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار  در این رویداد ضمن تقدیر از فعالان این حوزه، گفت: برخی کانون‌ها با وجود زمان نسبتاً کمی که از آغاز فعالیت آنها می‌گذرد، توانسته‌اند در رشته و صنف خود اثرات بسیار مثمر ثمری بر جای بگذارند. کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شدند و با تلاش معاونت در این مصوبه قید شد که منابع مورد نیاز این کانون‌ها باید در بودجه سنواتی تخصیص و تامین گردد.

وی در رابطه با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزود: مصوبات این شورا یا با حکم حکومتی و یا با صدور مصوبه‌ای دیگر از سوی این نهاد قابل تغییر است. کانون‌ها باید به نهادی برای ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی و محلی برای رفع چالش‌ها و تعارضات تبدیل شوند و این خصیصه را به نقطه قوت خود تبدیل کنند. برای نمونه در بسیاری از بخش‌ها منافع وارد کننده و تولید کننده دچار تعارض است. حل این تعارضات در قالب یک تشکل فرابخشی امکان‌پذیر است و کانون‌ها می‌توانند در این خصوص نقشی بسیار مثبت ایفا کنند.

مجدالدین گفت: وظیفه کانون‌ها فقط پیشنهاد و تصمیم‌سازی نیست، بلکه در حوزه اجرا و ایجاد تغییر و  نوآوری، نیز باید فعالیت پررنگی داشته باشند. کانون‌های موفق در بسیاری اوقات در تلاش هستند تا مسیر سرمایه‌گذاری را به سمت صنایع های‌تک و نوآور تغییر دهند. اخیراً کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار آبزیان پیشنهاد تولید جلبک و ماهی تیلاپیا را که بازدهی بالای دارد به طور خاص مطرح کردند و با توجه به ارزش افزوده بالای این طرح، در صورت اجرا، با حمایت کامل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری مواجه خواهد شد. در واقع دست کانون‌ها برای استفاده از حمایت‌ها و منابع مختلف معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری بسیار باز است و در صورت انجام فعالیت اثرگذار و طراحی و اجرای طرح‌های خلاق و دانش‌بنیان، ما نیز از پروژه‌های مفید کانون‌ها پشتیبانی خواهیم کرد.

وی با اشاره به اهمیت بخش خصوصی در سیاستگذاری‌های این معاونت، افزود: در سال‌های قبل طرح‌های مختلف برای عملی شدن به سمت پارک‌های علم و فناوری هدایت می‌شدند، اما در حال حاضر ضمن حمایت از این پارک‌ها، ما به همه توصیه می‌کنیم که طرح‌های نوآورانه خود را با محوریت کامل بخش خصوصی انجام دهند، ضمن اینکه ما نیز به عنوان بخش دولتی وظیفه حمایتی خود را خواهیم داشت.

وی گفت: در حال حاضر از 3 کانون ثبتی در ابتدای راه از 20 کانون موجود 14 کانون توانسته‌اند مرحله ثبت را پشت سر بگذارند و با تاسیس نهادهای مانند مرکز نوآوری و حمایت از شرکت‌های فناور در حال ایجاد تغییرات بنیادین در رشته خود هستند.

در ادامه این گردهمایی کاندیداهای حضور در هیئت مدیره و بازرسی، اعلام آمادگی کردند و فرایند انتخابات انجام شد. همچنین به علت همه‌گیری ویروس کوید 19،  تمهیداتی پیش‌بینی شد تا برخی افراد به صورت آنلاین در جلسه حضور یابند. در مجموعه 10 نفر از کاندیداها به عنوان اعضای اصلی و علی‌البدل و بازرسین کانون انتخاب شدند.

 

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری

پایان پیام/33

  • گروه خبری : اخبار,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری
  • کد خبر : 75706
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت