سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 12 آذر 1399
  • 96/11/17 - 12:07
  • 1287
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی صورت می‌گیرد؛

هفته‌ای برای آگاهی از مغز

ذهن و مغز انسان و کارکردهای آن یکی از حوزه‌هایی است که در طول دوره‌های مختلف ، همواره مورد توجه فلاسفه، دانشمندان و پژوهشگران قرار داشته است.ذهن و مغز انسان و کارکردهای آن یکی از حوزه‌هایی است که در طول دوره‌های مختلف ، همواره مورد توجه فلاسفه، دانشمندان و پژوهشگران قرار داشته است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی، حامی و برگزار کننده هفته آگاهی از مغز این هفته را سال 1394 برای اولین بار در ایران برگزار کرد و امسال نیز برای سومین سال متوالی "هفته آگاهی از مغز" در نتیجه برنامه ریزی و مشارکت سایر نهاد ها و مراکز از 4 تا 11 اسفند ماه در نقاط مختلف کشور برگزارمی شود. برنامه "هفته آگاهی از مغز" در ایران در سه سطح مخاطبان عام، دانش‌آموزی و دانشجویی و با هدف آگاهی از مغز، شناخت توانمندی ها و کارکردها و بهبود عملکرد آن تدوین شده است. این رویداد با شعار "مغزت رو بشناس" به عنوان یک هفته ترویجی برای ارتقای آگاهی جامعه از عملکرد مغز، به عموم مخاطبان اطلاع رسانی و معرفی خواهد شد.

افزایش شمار انجمن های دانشجویی مغز و شناخت
همچنین ستاد برای آشنایی بیشتر افراد جامعه نسبت به مغز و توانایی های آن، درگذشته مبادرت به برگزاری مسابقات مغز و شناخت، برپایی همایش های عمومی در فرهنگسراها، سخنرانی سفیران مغز و شناخت در مدارس، طراحی وب سایت هفته آگاهی از مغز و راه اندازی کانال تلگرامی آگاهی از مغز، برگزاری سمینارهای و کمپین های دانشجویی کرد و در راهبرد خود قصد دارد شمار انجمن های دانشجویی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی را از 30 انجمن به 50 مرکز علمی افزایش شد.
البته ستاد علوم شناختی به موازات این اقدامات همچنین دامنه فعالیت های تبلیغاتی درخصوص هفته آگاهی از مغز را با همکاری و مشارکت نهادهای مردم نهاد ( سمن ها) و نیز دیگر مراکز علمی و تحقیقاتی افزایش داد تا با بهره گیری از تمامی امکانات ، ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در کشور ،زمینه ارتقای سطح آگاهی ها از مغز و آشنایی با کارگردهای آن به مراتب بیشتر شود. ستاد علوم شناختی هفته آگاهی از مغز را با رویکرد ارتقای توان مغز و توان افزایی آن پیگیری می کند و  موضوعاتی همچون مغز انعطاف پذیر و انعطاف پذیری درحوزه مغز، سلامت مغز، و بیماری های حوزه مغز با تمرکز بر افسردگی و آلزایمر و نیز مغز اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد.

کمپینی جهانی برای ارتقای علاقمندی به تحقیقات علوم اعصاب
هفته آگاهی از مغز کمپینی جهانی برای ارتقای علاقمندی عمومی به تحقیقات علوم اعصاب است که توسط اتحادیه پژوهش‌های مغز دانا(DANA)  و اتحادیه اروپایی دانا و به صورت سالیانه از 1996 تاکنون برگزار می‌شود. سازمان پژوهشی "دانا" یک سازمان خصوصی متشکل از بیش از 400 عصب ‌شناس برجسته دنیا و از جمله 16 برنده جایزه نوبل است که با شعار دروازه ورود به اطلاعات معتبر درباره مغز، تحقیقات مرتبط با مغز را از طریق کمک های مالی، انتشار مطالب و برنامه‌های آموزشی پشتیبانی می‌کند. اهداف کلی موسسه پژوهشی دانا بر سه اصل " ارتقای بهتر مغز و عملکردهای آن"،"سرعت بخشیدن به کشف درمان اختلالات مغزی" و "مبارزه با برچسب زدن اختلالات مغزی از طریق آموزش‌های ارائه شده " استوار است .
اهداف و اولویت های کنونی این سازمان با تاکید بر حوزه "نوروساینس" در دو زمینه تصویر برداری مغزی و تحقیقات بالینی علوم اعصاب طبقه ‌بندی می شود.
اولین هفته آگاهی از مغز برای عموم درسال ۱۹۹۶ برگزار شد و هم اکنون بیست و دومین سال برگزاری هفته آگاهی از مغز در دنیاست. از زمان آغاز به کار هفته آگاهی از مغز، تاکنون بیش از چهارهزار و صد همکار در ۹۹ کشور در این رویداد شرکت کرده اند. در سال 2014 بیش از 55 کشور و 860 کمپین هفته آگاهی از مغز در نقاط مختلف جهان برگزار شد.
مراکزی از ایران همچون  دانشکده زیست دانشگاه دامغان ،مرکز سلامت و روان و پیشگیری از اعتیاد علوم پزشکی دانشگاه مشهد،مرکز علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی،برنامه تحقیقات علوم اعصاب بین‌رشته‌ای(INRP)،علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و در بخش کودکان نیز دانشگاه زاهدان کمپین خود را درموسسه دانا ثبت و به عنوان همکار در لیست همکاران هفته آگاهی از مغز قرار گرفتند.
انتهای پیام/25

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 31689
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت