پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار خارجی 
اخبار > تامین انرژی با منابع تجدیدپذیر در ۱۳۹ کشور جهان تا سال ۲۰۵۰


  چاپ        ارسال به دوست

اخبار خارجی

تامین انرژی با منابع تجدیدپذیر در ۱۳۹ کشور جهان تا سال ۲۰۵۰

محققان دانشگاه استنفورد زیرساخت‌های لازم را برای تغییر نحوه تامین انرژیِ مورد نیاز ۱۳۹ کشور تا سال ۲۰۵۰ میلادی از طریق انرژی های بادی و خورشیدی، معرفی کردند.

این نوع تغییرات در ساختار تولید انرژی، به معنای کاهش مصرف جهانی انرژی به دلیل افزایش کارآیی انرژی الکتریکی حاصل از منابع پاک و تجدیدپذیر است که منجر به ایجاد 24 هزار فرصت شغلی بلندمدت، کاهش سالانه 4 تا 7 میلیون مورد مرگ و میر ناشی ازآلودگی هوا، تثبیت قیمت انرژی و صرفه‌جویی سالانه بیش از 20 میلیارد دلار از هزینه‌های مربوط به تغییرات اقلیم و سلامتی می‌شود.

این گزارش منابع تجدیدپذیر انرژی را که در اختیار 139 کشور جهان قرار دارد و همچنین تعداد ژنراتورهای آبی، بادی و خورشیدی مورد نیاز برای جایگزینی 80 درصد از منابع فعلی تامین انرژی با منابع تجدیدپذیر تا سال 2030 میلادی و جایگزینی 100 درصدی این منابع تا سال 2050 میلادی را شناسایی و معرفی کرده است.

محققان برای انجام این تحقیقات عواملی همچون انرژی الکتریکی، حمل و نقل، گرمایش و سرمایش، صنایع و کشاورزی، جنگل‌ها و منابع آبی هر کشور را مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس این تحقیقات کشورهایی مانند آمریکا، چین و اتحادیه اروپا که در آن‌ها نسبت مساحت منطقه به جمعیت زیاد است، در مقایسه با سایرین، به سادگی می‌توانند 100 درصد انرژی مورد نیاز خود را از انرژی های بادی، آب و خورشیدی تامین کنند. اما کشورهای کوچک‌تر که جمعیت بالایی دارند و توسط اقیانوس ها احاطه شده‌اند، برای رسیدن به این هدف، با مشکلات بیش‌تری رو به رو هستند.

تفاوت این تحقیقات با سایر تحقیقات مشابه در این است که در آنها، تلاش شده علاوه بر منافع زیست محیطی برای تغییر زیر ساخت های  تامین انرژی، به منافع اجتماعی و عمومی از جمله ایجاد فرصت‌های شغلی، هزینه و مزایای آن نیز توجه گردد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Joule منتشر شده است.


١٥:٤٣ - 1396/06/06    /    شماره : ٢٦٩١٨    /    تعداد نمایش : ٦٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir