پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار خارجی 
اخبار > افزایش تولید میدان Permian


  چاپ        ارسال به دوست

افزایش تولید میدان Permian

جادوی تکنولوژی استخراج ‏در میدان پرمیان آمریکا توانست قابلیتی را که بیش از ۴ دهه فقط در خاورمیانه قابل جستجو بود به دست آورد و با بزرگترین صادرکننده جهان به‌رقابت بپردازد. 

در صنعت نفت مفهومی به نام "توان غیرفعال تولید" یا "توان تولیدی یدکی" وجود دارد که به معنی میزان نفتی‌ست که یک تولیدکننده می‌تواند طی کوتاه‌ترین زمان (حداکثر چند روز) بر تولید خود بیافزاید. این مفهوم تا چندی پیش فقط در خاورمیانه با چاه‌های نسبتا کم‌عمق و تولید بسیار ارزان و در دسترس قابل تعریف بود و از ۴۰ سال قبل که نفت ایران درگیر مسائل جنگ و تحریم شد، عربستان تنها کشوری بود که توان تولید رزرو داشت.

میدان Permian ایالات متحده آمریکا که یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های تولید کننده نفت در جهان است و اکنون با میلیاردها بشکه ذخایر شیل، همچنان به تولید پرشور ادامه می‌دهد، نه‌تنها نقش اصلی در رکوردزنی تولید نفت آمریکا به بالاتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز داشت بلکه اکنون توان تولید ۵۰۰ هزار بشکه رزرو نیز به‌دست آورده است. این میدان که در مجموع ۳ میلیون بشکه در روز تولید می‌کرد، اکنون 2.4 میلیون بشکه پمپ می‌کند و این به‌خاطر اطمینان از ثبات قیمت نفت WTI در محدوده بالاتر از ۶۰ دلار است. 

یکی از کارشناسان استخراج گفت که این اقدام برای اطمینان از تثبیت قیمت نفت انجام شده و در صورت تقاضای بازار، این میدان می‌تواند طی سه تا ۴ روز، نیم میلیون بشکه بر تولید خود بیافزاید. وی علت چنین رشد و تکنیکی که برای این پیشرفت به‌کار گرفته شده را اینچنین توضیح داد: "در حال حاضر حتی چاه‌ها و حوزه‌های کم بهره و با بهره‌وری میانه نیز از تولید خارج شده‌اند و فقط حوزه‌های دارای حداکثر بهره‌وری فعالیت می‌کنند و سرمایه و توان تولید و تکنولوژی به بهترین چاه‌ها منتقل شده و درنتیجه توان تولید با وجود کاهش دکل‌ها، افزایش یافته است." 

اکسون موبیل به‌عنوان بزرگترین فعال  Permian و شیل، میلیاردها دلار طی سال‌های اخیر در این میدان سرمایه‌گذاری کرده و هدف خود را ۳ برابر کردن تولید از این میدان تا سال ۲۰۲۵ عنوان کرده است. هزینه تولید اکسون در میدان  Permian ، ۱۵ دلار به‌ازای هر بشکه ذکر شده که توان رقابت با هزینه تولید در خاورمیانه را دارد. 

سعودی‌ها با قابلیت افزودن 1.5 میلیون بشکه بر تولید روزانه خود، یکه‌تاز این عرصه بودند و طی دو دهه اخیر بارها در مناقشات و مسائل بین‌المللی که خاورمیانه را هدف قرار می‌داد، به‌عنوان اهرم اثرگذار آمریکا عمل می‌کردند و در قبال جبران تولید کاسته شده از بازار، امتیازهای زیادی دریافت می‌کردند. ریاض در زمان جنگ نخست و دوم خلیج فارس، به آمریکا تضمین داد که کاهش تولید عراق، قیمت نفت را جبران می‌کند تا قیمت نفت نوسان شدید نداشته باشد و در زمان اعمال تحریم‌های نفتی هسته‌ای علیه ایران نیز، این تضمین و اقدام را انجام داد. در بازه‌های زمانی مختلف نیز با اتکا به این اهرم، عربستان مانع از اجماع و عملکرد تنظیمی اوپک شده بود. 

امروز با وجود قابلیت افزایش فوری تولید به میزان نیم میلیون بشکه در آمریکا، نفت WTI بالاتر از ۶۴  دلار در هر بشکه در بازار دوبی معامله شد و تولید‌کنندگان  Permian نیز اعلام کرده‌اند تا وجود تضمین تقاضا در بازار، این توان مازاد را عملیاتی نخواهند کرد.

منبع:

yon.ir/cE2mm


١٤:٢٩ - 1397/01/11    /    شماره : ٣٣٠٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir