پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آخرین مطالب 
اخبار > ارزشگذاري اقتصادی آثار زيست‌محيطي توليد برق و برنامه صدای تجدیدپذیر در چهارمین جلسه باشگاه باد و خورشید ایران


  چاپ        ارسال به دوست

اخبار داخلی

ارزشگذاري اقتصادی آثار زيست‌محيطي توليد برق و برنامه صدای تجدیدپذیر در چهارمین جلسه باشگاه باد و خورشید ایران

چهارمین جلسه ماهانه باشگاه باد و خورشید ایران، توسط گروه ایران ویند در اولین جمعه شهریورماه در پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد.

در این جلسه باشگاه که باحضور فعالان بخش‌های دولتی و خصوصی، اساتید دانشگاه، دانشجویان و علاقه‌مندان حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر برگزار شد، روش‌های ارزشگذاری آثار زیست‌محیطی تولید برق فسیلی توسط کارشناس ارشد اقتصاد محیط زیست مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه پس از ارائه خلاصه‌ای از جلسه قبل باشگاه و ارائه اخبار تجدیدپذیر، خانم کیانفر پژوهش خود را که به بررسی هزینه‌های تولید برق فسیلی بر انسان‌ها و محیط زیست اختصاص داشت، برای حضار تشریح کرد. 

خانم کیانفر اذعان داشتند که اثرات زیست محیطی، زمانی ملموس می‌شوند که به وسیله یکسری روش‌های ارزشگذاری که در ادبیات اقتصاد محیط ‌زیست به آن‌ها اشاره می‌شود، به صورت کمی و با بیان ریاضی، مطرح شوند. ایشان افزودند، برای این کار استاندارهای معتبری از جمله ExternE  وجود دارد، که در اتحادیه اروپا شکل گرفته است.

کارشناس ارشد محیط‌زیست ادامه داد: هزینه‌های خارجی (External cost)، آن دسته از هزینه‌هایی هستند که با روش‌های ارزشگذاری، اثرات محیط زیستی نیروگاه‌ها را کمی‌سازی می کنند. وی افزود، امروزه در ایران این هزینه جزء هزینه‌های تولیدکننده نیست و در نتیجه در تعیین قیمت نهایی برق هزینه‌ای که ناشی از تولید آلودگی بر مصرف‌کننده وارد می‌شود در نظر گرفته نمی‌شود، لذا قیمت برق منعکس‌کننده تمامی هزینه‌ها نیست.

ایشان در ادامه با اشاره به تبصره 3 ماده 21  قانون اصلاح الگوی مصرف بیان داشتند که در این تبصره بر ضرورت محاسبه هزینه‌های انتشار آلاینده‌های زیست محیطی ناشی از تولید برق فسیلی تاکید شده است.

همچنین با اشاره به تامین 33% برق کشور توسط نیروگاه‌های بخار، 29% نیروگاه‌های گازی و 38% نیروگاه‌های سیکل ترکیبی نتایج پژوهش خود که براساس سال پایه 1395 انجام شده بودند را ارائه کردند.

#اخبار #محیط_زیست

 

دسترسی سریع به آخرین مطالب سایت از طریق کانال ستاد https://t.me/reicouncil


 


١٦:١١ - 1396/06/14    /    شماره : ٢٧١١٤    /    تعداد نمایش : ٥٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir