پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آخرین مطالب 
اخبار > ساخت ژنراتور تولید هیدروژن با فناوری الکترولیز غشایی با همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی


  چاپ        ارسال به دوست

ساخت ژنراتور تولید هیدروژن با فناوری الکترولیز غشایی با همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی


🔺« طراحی و ساخت دستگاه ژنراتور تولید هیدروژن بر پایه الکترولایزر غشایی آب» عنوان پروژه‌ای است که توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان و پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شده است تا شاهد کاربردهای گسترده آن در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور باشیم.
 در این طرح، ژنراتور تولید هیدروژن با استفاده از سیستم الکترولایزر آب و غشاء مبادله کننده آنیون و با بکارگیری کاتالیست های ارزان قیمت و فاقد فلزات گران بها طراحی و ساخته شد. این دستگاه در تمام مراکز تحقیقاتی، صنایع پالایش نفت و پتروشیمی، تولید آمونیاک، استخراج فلزاتی همچون مس و روی، آزمایشگاه های کروماتوگرافی و پیل سوختی کاربرد گسترده ای دارد. علاوه بر این با جایگزینی ژنراتور تولید هیدروژن بجای کپسول های پرفشار گاز هیدورژنی در آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی ضریب امنیت آنها افزایش می یابد و منجر به حذف کپسول هیدروژن و خطرات ناشی از آن می شود. در این دستگاه هیدروژن پس از تولید با ورود به خشک کن خشک شده و با فلوی خروجی آن تنظیم می شود.
🔻استفاده از فلزات غیر نجیب جهت کاتالیز فرآیندهای الکترولیز، استفاده از فناوری غشای تبادلگر آنیون که امکان استفاده کاتالیست های غیر نجیب را فراهم کرده است، استفاده از فناوری الکترولیز غشایی که باعث افزایش خلوص هیدورژن تولیدی شده است، ایجاد قابلیت بررسی اتوماتیک نشت گاز هیدروژن توسط بورد کنترلی و ایجاد قابلیت تنظیم فلوی خروجی گاز هیدروژن از مشخصات بارز این طرح است. هدف از تولید دانش فنی این طرح، ساخت دستگاه ژنراتور هیدروژن در ظرفیت های مختلف با استفاده از منابع و نیروی انسانی داخلی به منظور پوشش نیاز صنایع و مراکز داخلی است. همچنین این محصول با عنوان "ساخت سیستم تولید گاز هیدروژن با استفاده از غشای تبادلگر آنیون و فاقد فلزات گرانبها" ثبت اختراع شده است.


١٤:١١ - 1396/07/12    /    شماره : ٢٧٧٣٩    /    تعداد نمایش : ٤٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir