پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آخرین مطالب 
اخبار > روند کاهشی یارانه اعطا شده در دنیا به سوخت‌های فسیلی


  چاپ        ارسال به دوست

روند کاهشی یارانه اعطا شده در دنیا به سوخت‌های فسیلی

اعطای یارانه برای تامین رفاه در اقشار آسیبپذیر میباشد اما به دلیل هدفمند نبودن، معمولا اقشار ثروتمند بیشتر برخوردار میشوند. از سوی دیگر یارانه بیشتر به منزله پیام به مصرف کنندگان برای مصرف بیشتر انرژی و در نهایت اتلاف انرژی و عدم تلاش برای بهینه سازی مصرف انرژی و حرکت به سمت صنایع انرژی بر و آسیب به محیط زیست است. فشار یارانه ها بر بودجه در نهایت باعث کاهش منابع مالی و کاهش توان مالی دولتها برای خدمت رسانی به مناطق محروم میشود. این سوبسید مانع در برابر حرکت جهان به سمت انرژیهای پاک و بهینه سازی مصرف انرژی است. قیمت بنزین در خاورمیانه در سال 2016 در کشورهایی مانند بحرین، قطر، عربستان، کویت، عمان و امارات افزایش یافته است و باعث افزایش سهم یارانه داده شده به برق شده است. یارانه انرژی در خاورمیانه در 2016 به 30% از کل یارانه داده شده در جهان رسیده است که بیشترین درصد از یارانه داده شده در مناطق مختلف جهان است. یارانه داده شده در منطقه خاورمیانه از 120 میلیارد دلار در سال 2015 با سیاست اصلاح قیمت بنزین به 80 میلیارد دلار در سال 2016 رسیده است.

کاهش یارانه سوختهای فسیلی در بخش حمل و نقل ساده تر از سایر حوزه هاست و نسبت به سال 2010 پنجاه درصد کاهش در جهان داشته است. اکنون زمان اصلاح قیمتها در سایر حوزه های مصرف انرژی میباشد که ممکن است پیچیدگیهای اجتماعی و سیاسی شدیدتری داشته باشند. بیشترین سهم از یارانه های باقیمانده متعلق به بخش برق و گاز مصرفی در این بخش میباشد. اصلاح قیمتهای این حوزه در دستور کار بسیاری از کشورها قرار دارد اما این کار امری پیچیده است زیرا به صورت مستقیم در زندگی اقشار آسیب پذیر تاثیر مستقیم دارد. اما با تمام سختیها برای حرکت به سمت انرژیهای پاک، کاهش مصرف و بهینه سازی مصرف راهی جز حذف یارانه ها در این بخش نمی باشد.

بسیاری از کشورهای خاورمیانه در سال 2016 اقدام به افزایش نرخ بنزین در کشورهای خود نموده اند. تصحیح قیمت حامل‌های انرژی بهترین راه برای اجرای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی است در حالی که بسیاری از کشورها با ارائه یارانه و پایین نگهداشتن قیمت‌ها اجازه نمی‌دهند هزینه‌های واقعی زیست محیطی و اجتماعی این سوخت‌ها آشکار شوند. یارانه داده شده به سوخت‌های فسیلی و برق در سال 2016 نسبت به سال 2015 به میزان 15% کاهش داشته است و مقدار کلی آن به 260 میلیارد دلار رسیده است که کمترین مقدار در 10 سال گذشته است. 41% یارانه برای پایین نگهداشتن قیمت برق و 40% برای پایین نگهداشتن قیمت نفت و مشتقات آن ارائه شده است. یارانه داده شده از سوی کشورها برای برق تجدیدپذیر در سال 2016 بالغ بر 140 میلیارد دلار بوده است که بسیار کمتر از یارانه سوخت‌های فسیلی و برق در مدت زمان مشابه بوده است. البته کاهش یارانه با قیمت نفت نیز در ارتباط است.

منبع:

https://www.iea.org/newsroom/news/2017/december/commentary-fossil-fuel-consumption-subsidies-are-down-but-not-out.html


١٦:٠٢ - 1396/11/23    /    شماره : ٣١٨١٩    /    تعداد نمایش : ٢٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir