پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار داخل منوی برگه ای 
اخبار > کاستاریکا به دنبال ممنوع کردن سوخت‌های فسیلی برای تبدیل شدن به اولین کشور بدون کربن


  چاپ        ارسال به دوست

کاستاریکا به دنبال ممنوع کردن سوخت‌های فسیلی برای تبدیل شدن به اولین کشور بدون کربن

 

او همچنین در یک حرکت نمادین، به وسیله‌ی یک اتوبوس هیدروژنی به محل مراسم در سن‌خوزه آمد. او از برنامه‌ی دولت خود به منظور حذف سوخت‌های فسیلی از چرخه‌ی حمل و نقل کشور تا سال 2021 که دویستمین سالگرد استقلال کاستاریکاست، خبر داد.

 

کاستاریکا تا به حال توانسته‌است که 99 درصد برق خود را ازمنابع تجدیدپذیر تامین کند. اما بنا بر نظر کارشناسان، حذف کامل سوخت‌های فسیلی از حمل و نقل به این سرعت، حتی برای کشوری که بخش زیادی از راه را آمده، کار ساده‌ای نیست.

مدیر سازمان واردکنندگان وسایل نقلیه و ماشین‌آلات کاستاریکا گفته است که با توجه به عدم پیشرفت کافی در صنعت حمل و نقل پاک، وعده‌ی گذار از سوخت‌های فسیلی در این زمان کوتاه، غیرواقعی است. در صورتی که زیرساخت‌های لازم برای این امر فراهم نشود، این طرح با شکست مواجه خواهد شد. همچنین با توجه به افزایش تقاضای خودرو در کشور، اجرای این طرح با چالش بیشتری مواجه است.

همچنین با رشد 25 درصدی صنعت خودرو در سال 2015، این کشور به یکی از تولیدکنندگان در حال رشد آمریکای لاتین تبدیل شده است.

اما بعضی از کارشناسان نیز نظر مثبتی راجع به این طرح دارند. Monica Araya، اقتصاددان و مدیر شرکت Limpia که توسعه‌دهنده‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر و حمل و نقل الکتریکی است، گفت: تمرکز ما بر حمل و نقل که چالش بزرگی است، می‌تواند پیام مهمی را به دنیا مخابره کند و موجب جلب حمایت‌های فراوانی از سایر کشورها و همچنین تولید تکنولوژی‌های جدید خواهد شد.

همچنین با توجه به اینکه کاستاریکا، هیچ صنعت مهمی در نفت و گاز ندارد، این تصمیم با عکس‌العمل سیاسی نیز مواجه نخواهد شد.

مهمترین مشکل کاستاریکا در بخش تغییرات اقلیم، ناشی از حمل و نقل است. 64 درصد آلاینده‌های این کشور ناشی از مصرف انرژی است که که دو سوم این مقدار از بخش حمل و نقل تولید می‌شود.

منبع:

https://www.independent.co.uk/environment/costa-rica-fossil-fuels-ban-president-carlos-alvarado-climate-change-global-warming-a8344541.html


١٦:٥٦ - 1397/03/24    /    شماره : ٣٥١٠٣    /    تعداد نمایش : ١١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir