اخبار > افزایش قیمت برق تجدیدپذیر بعد از ثبات بازار ارز

صفحه اصلی > اخبار 
سرخط خبرها
    access deny


 

معاون وزیر نیرو با اشاره به افزایش بهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، گفت: هماهنگ با تغییرات بازار ارز، قیمت خرید تصمینی انرژی‌های پاک در کشور نیز افزایش خواهد یافت که به محض ثبات بازار ارز، این تغییرات از سوی وزارت نیرو اعلام خواهد شد.

به گزارش ستاد انرژی معاونت علمی به نقل از وزارت نیرو، سیدمحمد صادق‌زاده در نشست با فعالان بخش خصوصی صنعت برق که در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق برگزار شد، با اشاره به اینکه ساخت نیروگاه تجدیدپذیر از سال ۱۳۹۵ از تصدی دولت حذف شده است، گفت: بر اساس ارزیابی صورت گرفته، سرعت رشد احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سال ۹۶ به ۹۵ حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.

 

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق با تاکید بر اینکه نوسانات اخیر بازار ارز توسعه تجدیدپذیرها را با کندی مواجه کرده است، ادامه داد: برای مقابله با این مسئله ۲ راه‌حل از سوی وزارت نیرو در دستور کار قرار گرفت تا بخش خصوصی بتواند به راحتی اقدام به تولید برق توسط نیروگاه‌های تجدیدپذیر کرده و آن را به سهولت به کشورهای منطقه صادر کند.

صادق‌زاده افزایش نرخ خرید تضمینی برق را راهکار دیگری برای کاهش اثرات تغییر قیمت ارز دانست و افزود: براساس توافقات صورت گرفته متناسب با تغییرات نرخ ارز، قیمت های خرید تضمینی برق تجدیدپذیر نیز افزایش پیدا خواهد کرد که به محض ثبات یافتن بازار ارز، این تغییرات از سوی وزارت نیرو اعلام خواهد شد.

او خاطرنشان کرد: بر این این اساس بخش خصوصی علاوه بر امتیاز صادرات برق، افزایش قیمت خرید تضمینی را نیز خواهد داشت.

وی در پایان با اشاره به اینکه پتانسیل‌های بالایی برای تولید برق از تجدیدپذیرها در ایران وجود داردگفت: هزینه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ایران با وجود برخورداری از شرایط مناسبی همچون تابش شدید خورشید و قدرت وزش باد حدود ۳سنت است که این رقم در کشورهای همسایه رقمی بین ۶ تا ۱۰ سنت است.

منبع : وزارت نیرو

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج