اخبار > پیگیری پیشرفت انرژی های پاک

صفحه اصلی > اخبار 
سرخط خبرها
    access deny


 

به گزارش ستاد انرژی به نقل  از آژانس بین المللی انرژی: تولید برق توسط انرژی خورشیدی در سال ۲۰۱۷ با رشد ۳۴ درصدی مواجه شده است و برای رسیدن به هدفی که SDS تعیین کرده بود، نیاز دارد تا بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۳۰ رشد متوسط ۱۷ درصدی داشته باشد.

روند جدید در انرژی خورشیدی

هم‌زمان با گسترش استفاده از انرژی خورشیدی در چین و کاهش مداوم قیمت‌ها، انرژی خورشیدی سردمدار تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۷ شد. از سال ۲۰۱۰، قیمت ها برای سیستم های جدید خورشیدی بزرگ در مقیاس کوچک، ۷۰٪ کاهش یافته است. تخمین زده می شود تولید برق از انرژی خورشیدی در سال ۲۰۱۷ بیش از یک سوم افزایش یافته است، تا ۴۱۶ تراوات ساعت، یعنی تقریبا ۲ درصد از کل تولید برق جهان را نشان می دهد.

 مقدار ظرفیت سالانه انرژی خورشیدی

چین اصلی ترین کشور برای استفاده از انرژی خورشیدی است.

 رشد بی سابقه ۹۵ تا ۹۸ گیگا واتی انرژی خورشیدی در سال ۲۰۱۷ به دنبال گسترش ۵۳ گیگا واتی در چین اتفاق افتاد که با تعرفه های جذاب اقتصادی همراه بود. چین سال گذشته از هدف برنامه پنج ساله سیزدهم خود که بنا بود تا سال ۲۰۲۰ به آن دست پیدا کند عبور کرد. از سال ۲۰۱۲ سهم چین در انرژی خورشیدی جهانی از ۱۰ درصد به ۵۵ درصد افزایش یافته است.

 با وجود رشد سالانه بازار، انتظار میرود قیمت های متوسط ​​PV در سال های آینده همچنان کاهش یابد، زیرا رقابت ها افزایش می یابد و ظرفیت تولید در چین و جنوب شرقی آسیا افزایش می یابد. شرکت های چینی اکنون بیش از دو سوم تولید ماژول PV را به عهده دارند.

 ایالت متحده پس از چین بزرگ‌ترین بازار انرژی خورشیدی را دارد. با این حال بعد از این که تولیدکنندگان در سال ۲۰۱۶ با سرعت به دنبال گرفتن پروژه‌ها قبل از پایان یافتن وام‌های فدرالی بودند، در سال ۲۰۱۷ افزایش ظرفیت به ۱۰/۶ گیگاوات کاهش پیدا کرد و در نتیجه‌ی آن خط‌های تولید کاهش پیدا کرد.

 مقدار انرژی خورشیدی سالانه هند بیش از دو برابر افزایش داشته است و ۹.۶ گیگاوات به صورت آنلاین است. در ژاپن، رشد ظرفیت خورشیدی به کندی انجام می شود، رشد ۱۲ درصدی این کشور ظرفیت را به ۷ گیگاوات رسانده است. در اتحادیه اروپا، مقدار ظرفیت انرژی خورشیدی سالانه در حدود کمتر از ۶ گیگاوات ثابت بوده است.

 در نتیجه این تحولات، سرمایه گذاری خورشیدی به بالاترین سطح خود رسیده است و مقدار آن بیش از ۱۴۵ میلیارد دلار بوده است، حتی هزینه تاسیسات جدید به طور متوسط ​​۱۳٪ کاهش یافته است.

انرژی های خورشیدی به خوبی در مسیر دستیابی به هدف SDS خود قرار دارند که نیاز به تولید برق از انرژی خورشیدی دارد تا از ۴۱۶ تراوات ساعت در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۲۷۰۰ تراوات ساعت در سال ۲۰۳۰ افزایش یابد.

انتظار می رود که افزایش سیاست های خورشیدی در پنج سال آینده موجب شود تا سیاست های قوی و کاهش هزینه های مداوم در بسیاری از کشورها و همچنین پویایی بازار بی سابقه ای در چین صورت گیرد.

تعرفه های واردات اخیر در ماژول های PV ممکن است در چند سال آینده رشد اقتصادی ایالات متحده را کاهش دهد اما چشم انداز بلند مدت همچنان پایدار است. به دلیل سیاست هایی که با هدف بهبود سلامت مالی آب و برق و تسهیل ادغام شبکه ها می شود، هند به عنوان عامل اصلی جهان شناخته می شود، انتظار می رود که از گسترش سریع ظرفیت انرژی های خورشیدی حمایت کند.

 

منبع: انرژی امروز

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج