پیوندها
صفحه اصلی > بهینه سازی انرژی 
بهینه سازی انرژی

بهینه‌سازی انرژی

در سال 1374 موضوع بهینه سازی انرژی و کنترل آلودگی محیط‏زیست در صدر امور سیاستگذاری بخش انرژی قرار گرفت و ضرورت اجرای طرح‏های بهینه سازی انرژی و محیط زیست در برنامه های پنج ساله توسعه کشور و قوانین بودجه های سالانه منظور گشت.

گرچه ضرورت بهینه سازی انرژی و محیط زیست در سطوح مختلف جامعه مورد توجه و تاکید بوده اجرای سیاست‏های بهینه سازی انرژی و کاهش آلودگی محیط زیست با چالش‏های جدی مواجه است و روند فزاینده تقاضای انرژی و تخریب منابع طبیعی و آلودگی محیط زیست در دهه 80 شمسی و اوایل دهه 90 تداوم داشته است. بطوریکه پتانسیل صرفه جویی انرژی در سال 1393 در حدود 23٪ مصرف انرژی اولیه و قریب به 420 میلیون بشکه معادل نفت در سال  تخمین زده می شود. ارزش اقتصادی این حجم از پتانسیل بهینه سازی انرژی که در کوتاه و میان مدت (دور 5 ساله) قابلیت بالفعل شدن را دارد بیش از 20 میلیارد دلار در سال است که دستاورد مهم آن ارتقای بهره وری در کل سامانه اقتصاد کشور و کاهش آلودگی محیط‏زیست خواهد بود.

کارگروه بهینه سازی انرژی و محیط زیست برای کمک به توسعه پایدار کشور با پشتیبانی از تامین، تعالی، توسعه و ترویج فناوری‌های انرژی کارآمد به منظور حد اکثر کردن سهم بهينه سازی انرژی (ارتقای بازده و کارایی انرژی) در سبد تامین انرژی کشور از طریق هماهنگی، هم افزایی و تلاش برای توان افزایی ذي‌نفعان و ساماندهی نظام نوآوری در حوزه بهينه‌سازی انرژی و مسائل زیست محیطی مرتبط با انرژی در ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی واقع در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است. وظایف این کارگروه عبارتند از:

هماهنگی، تلاش برای هم افزايی و توان افزايی.

تدوین و هدايت کننده نظام نوآوری و فناوری در زمينه بهينه‏سازی انرژی و محيط زيست.©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir